SPORTS ACHIEVEMENTS : 2017

Name of Students & Class Father’s Name Event Dt & Place of event Level & event org by Position / Medal
Shivam

(V-H)

Hav Satender Singh Wushu 15 Apr 17

Elora Convent School, Ambala Cantt

Distt level

Martial Marts, Ambala

Gold
Rohit

(V-C)

Hav Rajinder Parsad Wushu -do- -do- Gold
Bhavya

(VII-E)

Mr Ashish Malhotra Kick Boxing -do- -do- Gold
Vanshu Kalsi

(V-H)

Hav Jaswinder Kumar Wushu -do- -do- Silver
Kawal Preet

(V-H)

Hav Jarnail Singh Wushu -do- -do- Silver
Harmanpreet

(V-H)

Hav Gurwinder Singh -do- -do- -do- Silver
Anurag

(V-A)

Sep Sunil Kumar -do- -do- -do- Silver
Dilpreet

(V-C)

Ex Hav Lakhwinder Singh Kick Boxing -do- -do- Bronze
Abhijot

(V-H)

Nk Kulwinder Singh Wushu -do- -do- Bronze
 Nihal Singh

(VI-C)

L Nk Jasvinder Singh Kick Boxing -do- -do- Bronze

 

 

 

Name of Students & Class Father’s Name Event Dt & Place of event Level & event org by Position / Medal
Vanshu

(V-H)

Hav Jaswinder Singh Kick Boxing 19 May 17

Ambala

Distt level

Kick Boxing Association, Ambala

Gold
Mang Mang

(V-G)

Maj HN Saunlian -do- -do- -do- Gold
Arjan Negi

(IV-E)

Nk YS Negi -do- -do- -do- Silver
Anand Singh

(V-H)

CHM Surtaj Singh -do- -do- -do- Silver
Yakash Mangat

(V-H)

Sgt Kushvir Singh -do- -do- -do- Silver
Dilpreet Singh

(V-C)

Ex Hav Lakhwinder Singh -do- -do- -do- Bronze
Jaspreet Singh (XI-D1) Nk Baldeev Sinhh Football 01-08 May 17

Tau Devi Lal Stadium, Panchkula

State level OORJA CAPF U-19 Talent Football Tournament 2nd
Sakshi Madani (IX-A) Sub Vinod Kumar Boxing 27-30 Jul 17

Karnal

State level

1st Sub Junior Boxing Championship

2nd

 

 

Name of Students & Class Father’s Name Dt & Place of event Level & event org by Event Position / Medal
Rishabh

(VII-H)

Lt Col Bumesh Dhandwal 05 Aug 17

War Heroes Memorial Stadium, Ambala Cantt

Distt level

 

50 m Butterfly

100 m Free Style

50 m Free Style

Gold

 

Gold

 

Gold

Chetan Singh

(VII-A)

Hav Dalbir Singh -do- -do- 200 m Breast Stroke Bronze
Arpita

(VII-C)

Lt Col Vikramjeet Singh -do- -do- 100 m Fee Style

50 m Free Style

Gold

 

Silver

Abhishek

(X-H)

Hav VB Dubey -do- -do- 50 m Breast Stroke

100 m Breast Stroke

200 m Breast Stroke

Silver

 

 

Silver

 

 

Silver

Maninder

(X-H)

Hav Dalbir Singh -do- -do- 100 m Free Style Bronze

 

Team Event

Game Event Level & event org by Dt & Place of event Position / Medal
Football Pre-Subroto Cup Football Distt level

DEO Ambala

20-21 Jul 17

Ambala

1st
Football Pre-Subroto Cup Football State level

DEO Ambala

2nd
Football 2 Corps Inter APSs Football Competition Corps level 02-04 Aug 17

APS Patiala

2nd

 

 

Haryana School Games Zonal Level

Team Event U-14

 

Game Event Level & event org by Dt & Place of event Position / Medal
Badminton

U-14

Haryana School Games Zonal level

AEO Ambala

09-11 Aug 17

GSSS Khuda Kalan

1st
Football (boys)

U-14

-do- -do- -do- 1st
Cricket (boys)

U-14

-do- -do- -do- 1st
Basketball (boys)

(U-14)

-do- -do- -do- 2nd
Football (girls)

U-14

-do- -do- -do- 2nd

 

 

Haryana School Games Zonal Level

Individual Events (Athletics) : Boys U-14

Name of Students & Class Father’s Name Dt & Place of event Level & event org by Event Position / Medal
Mohd Faiz

(VIII-F)

S/O Hav Mohd Zakir 09-11 Aug 17

GSSS Khuda Kalan

Zonal

AEO Ambala

100 mtrs

 

1st
Sawan

(VIII-I)

Late (Hav) Kalish Kumar -do- -do- 200 mtrs

 

1st
Shubham

(VIII-H)

Ex Sub Dilbag Singh -do- -do- 200 mtrs 2nd
Arman

(VII-F)

Nk Omkar Singh -do- -do- 400 mtrs 1st

 

Haryana School Games Zonal Level

Individual Event (Athletics) : Girls U-14

Name of Students & Class Father’s Name Dt & Place of event Level & event org by Event Position / Medal
Anchal Punia

(VIII-K)

Nb Sub Dharmender Singh 09-11 Aug 17

GSSS Khuda Kalan

Zonal

AEO Ambala

400 mtrs

600 mtrs

Long jump

 

1st

1st

2nd

Ritu

(VIII-G)

Nk Arvind K Singh -do- -do- 600 mtrs

400 mtrs

2nd

2nd

Aradhna

(VIII-H)

Ex Nk AK Pandey -do- -do- 400 mtrs 2nd

 

Haryana School Games Zonal Level

Team Event  U-17

Game Event Level & event org by Dt & Place of event Position / Medal
Badminton

(boys)

Haryana School Games Zonal level

AEO Ambala

21-23 Aug 17

GSSS Khuda Kalan

1st
Basketball

(boys)

-do- -do- -do- 1st
Cricket

(boys)

-do- -do- -do- 1st
Badminton

(girls)

-do- -do- -do- 1st
Football

(girls)

-do- -do- -do- 1st

 

 

Haryana School Games Zonal Level

Team Event  U-19

Game Event Level & event org by Dt & Place of event Position / Medal
Basketball (boys) Haryana School Games Zonal level

AEO Ambala

21-23 Aug 17

GSSS Khuda Kalan

1st
Football (boys) -do- -do- -do- 1st
Cricket (boys) -do- -do- -do- 1st
Volleyball (boys) -do- -do- -do- 2nd
Badminton (girls) -do- -do- -do- 1st
Basketball (girls) -do- -do- -do- 1st
Volleyball (girls) -do- -do- -do- 1st

 

 

Haryana School Games Zonal Level

Individual Events (Athletics) : Boys U-17

Name of Students & Class Father’s Name Dt & Place of event Level & event org by Event Position / Medal
Nikhil

(IX-K)

Hav Sanjay Kumar 21-23 Aug 17

GSSS Khuda Kalan

Zonal

AEO Ambala

200 mtrs

400 mtrs

1st

1st

Alok Rai

(X-E)

N/Sub Ramesh Chandra Roy -do- -do- 3000 mtrs 2nd
Sudam

(IX-F)

Hav Manoj -do- -do- 1500 mtrs 2nd
Ashish

(X-I)

Nk Satish Kumar -do- -do- 400 mtrs 3rd
Priyanshu

(IX-F)

Hav Surjeet Singh -do- -do- 800 mtrs 3rd
Praveen

(X-J)

DFR Surjit Singh -do- -do- Long Jump 1st

 

Haryana School Games Zonal Level

Individual Events (Athletics) : Boys U-19

Name of Students & Class Father’s Name Dt & Place of event Level & event org by Event Position / Medal
Punit

(XII-C2)

DFR Surjit Singh 21-23 Aug 17

GSSS Khuda Kalan

Zonal

AEO Ambala

100 mtrs

Long Jump

1st

1st

Pankaj

(XII-C2)

Hav MS Visht -do- -do- 200 mtrs 1st

 

 

Haryana School Games Distt Level

Team Event  U-14

Game Event Level & event org by Dt & Place of event Position / Medal
Football

(boys)

Haryana School Games Distt

DEO Ambala

30 Aug – 08 Sep 17

GSSS Jalbeda

1st
Cricket

(boys)

-do- -do- -do- 2nd
Throwball

(boys)

-do- -do- -do- 1st
Throwball

(girls)

-do- -do- -do- 1st
Gymnastic

(boys)

-do- -do- -do- 1st
Softball

(girls)

-do- -do- -do- 2nd
Badminton (boys) -do- -do- -do- 2nd
Badminton (girls) -do- -do- -do- 1st
Baseball

(girls)

-do- -do- -do- 2nd

 

 

 

Haryana School Games Distt Level

Team Event  U-17

Game Event Level & event org by Dt & Place of event Position / Medal
Football

(girls)

Haryana School Games Distt

DEO Ambala

30 Aug – 08 Sep 17

GSSS Jalbeda

1st
Throwball (boys) -do- -do- -do- 1st
Throwball

(girls)

-do- -do- -do- 1st
Throwball

(girls)

-do- -do- -do- 1st
Softball

(boys)

-do- -do- -do- 1st
Badminton

(girls)

-do- -do- -do- 2nd
Baseball

(boys)

-do- -do- -do- 1st

 

 

 

Haryana School Games Distt Level

Team Event  U-19

Game Event Level & event org by Dt & Place of event Position / Medal
Football

(boys)

Haryana School Games Distt

DEO Ambala

30 Aug – 08 Sep 17

GSSS Jalbera

1st
Throwball (boys) -do- -do- -do- 1st
Throwball

(girls)

-do- -do- -do- 1st
Softball

(girls)

-do- -do- -do- 1st
Softball

(boys)

-do- -do- -do- 1st
Badminton

(girls)

-do- -do- -do- 1st
Baseball

(girls)

-do- -do- -do- 1st
Baseball

(boys)

-do- -do- -do- 2nd

 

 

Haryana School Games Distt Level

Individual Events (Athletics) : Boys U-14

Name of Students & Class Father’s Name Dt & Place of event Level & event org by Event Position / Medal
Mohd Faiz

(VIII-F)

Hav Mohd Zakir 30 Aug – 08 Sep 17

GSSS Jalbeda

Distt

DEO Ambala

100 mtrs 1st
Mohd Faiz

(VIII-F)

Hav Mohd Zakir -do- -do- 4×100 mtrs relay 1st
Arman

(VII-F)

Nk Omkar Singh -do- -do-
Sawan

(VIII-I)

Hav Kailash -do- -do-
Shubham

(VIII-H)

Ex Sub Dilbag Singh -do- -do-
Sawan

(VIII-I)

Hav Kailash -do- -do- 200 mtrs 3rd
Arman

(VII-F)

Nk Omkar Singh -do- -do- 400 mtrs 3rd

 

Individual Events (Athletics) : Girls U-14

Name of Students & Class Father’s Name Dt & Place of event Level & event org by Event Position / Medal
Anchal

(VIII-K)

N/Sub Dharmender Singh 30 Aug – 08 Sep 17

GSSS Jalbeda

Distt

DEO Ambala

600 mtrs

Long Jump

400 mtrs

1st

2nd

3rd

 

 

 

Individual Events (Athletics) : Girls U-14

Name of Students & Class Father’s Name Dt & Place of event Event Position / Medal
Shruti

(VI-L)

Nk TB Pathak 100 m Breast Stroke

200 m Breast Stroke

50 m Free Style

1st

1st

3rd

Chetan

(VII-A)

Hav Dalbir Singh 100 m Breast Stroke

200 m Breast Stroke

100 m Free Style

3rd

3rd

3rd

Prateek

(V-C)

Nk TB Pathak 50 m Fee Style 2nd
Rishabh

(VII-H)

Lt Col BS Dhadwal 50 m Free Style

50 m Butter Fly

50 m Back Stroke

2nd

2nd

1st

Vardaan

(VII-C)

Mr P Gupta 50 m Free Style 3rd
Abhishek

(X-H)

Hav VB Dubey 200 m Breast Stroke

200 m Breast Stroke

50 m Breast Stroke

2nd

1st

1st

Maninder

(X-H)

Hav Dalbir Sigh 200 m Breast Stroke

50 m Breast Stroke

3rd

3rd

Hardik

(X-A)

Ex Sub Satpal Chhabra 50 m Free Style

100 m Free Style

3rd

3rd

 

 

 

 

2 Corps Inter APSs Badminton Competition

Game Level & event org by Dt & Place of event Position / Medal
Badminton Corps level

APS Dagshai

23-25 Aug 17

APS Dagshai

1st

 

Individual Performance

Name of Students & Class Father’s Name Event Position / Medal
Tushti Kumar

(XI-A1)

Brig Jairam Kumar
Apeksha

(XI-B)

Col Jayant J Rajguru
Kartikeya

(XII-D)

Dr N Yadav

 

Haryana State School Games

Students of APS Ambala Cantt represented Dist Ambala in various games in Haryana State School Games.  Details are given as under:-

Name of Students & Class Father’s Name Name of Sports Venue/Date Position
Neha (IX-E) Hav Naresh Kumar Baseball

U-17 (Girls)

Mahendergarh

11-13 Sep 17

2nd position
Anu Punia

(XI-A3)

Nb Sub Dharmender Punia Triple Jump Rohtak 2nd position
Long Jump 3rd position
Ranveer (XI-D2)

Rohit (XI-D1)

Sachin (XI-D1)

Punit (XII-C2)

Hav Ranjeet Singh

Sub Roshan Lal

Hav Paramjit Singh

DFR Surjit Singh

Baseball

U-19 (Boys)

Mahendergarh

11-13 Sep 17

3rd position
Prinsha (XI-D2)

Ankita (X-F)

Tanya (XI-A3)

Rubal (X-F)

Nb Sub KS Bhandari

Late Hav Anand Pal

Ex Hav Arun Prakash

Sub Balwan Singh

Baseball

U-19 (Girls)

Mahendergarh

11-13 Sep 17

3rd position
Name of Students & Class Father’s Name Name of Sports Venue/Date Position
Praveen (X-J)

Shubham (X-I)

Nishant (X-J)

Ankit (X-D)

Himanshu (X)

Loveleen (X-B)

Arjun (X-G)

Nishant (IX-K)

Vishal (IX-H)

DFR Surjit Singh

Nk Surender Kumar

Sub Kuldeep Singh

Hav Arun K Singh

N/Sub Manoj Kumar

Mr Gurmeet Singh

Ex Nk Sushil Kumar

Sub Gautam Kumar

Nk Surender Kumar

Baseball

U-17 (Boys)

Mahendergarh

11-13 Sep 17

3rd position
Aman

(XII-A3)

Sub Birender Pratap Singh Chess Kaithal

07-09 Sep 17

Amit (XII-D)

Naveen (XII-A3)

Sunny (XII-D)

Ajay (XI-D2)

Hav Dilbag Singh

Sub Bani Singh

Ex Hav Kashmir Singh

Sub Surender Singh

Basketball

U-19 (Boys)

Gurugram

11-13 Sep 17

Chetna (XII-C1)

Kajal (XII-A3)

Sweety (XII-B)

Rashmi (XI-D2)

Muskan (XI-D2)

Sub Mool Raj

Sub Malkeet Singh

Hav Rajesh Kumar

Ex Sub RS Dhurve

Sub Vijay Kumar

Basketball

U-19 (Girls)

Gurugram

11-13 Sep 17

Arman (XII-C1) Col Ankur Vashist Cricket

U-19 (Boys)

Karnal

11-13 Sep 17

Isshan (X-I) Mr Vineet Gupta Lawn Tennis
Gourav (IX-G)

Vinay Tewatia (XII-A3)

Sub MS Shahi

Hav  Y Singh

Football

U-17 (Boys)

Karnal

16-18 Sep 17

Manhar (VIII-D) Mr Mikil Raj Anand Lawn Tennis Yamunanagar

14-16 Sep 17

 

Name of Students & Class Father’s Name Dt & Place of event Level & event org by Event Position / Medal
Sakshi Madani

(IX-A)

Mr Vinod Kumar 22-25 Sep 17

Hisar

State

 

Open State Boxing Championship Silver

 

Haryana Govt organised Khel Mahakubh

Game Event Level & event org by Dt & Place of event Position / Medal
Football

U-19 (girls)

Khel Mahakubh Distt level

Haryana Govt

26 Sep-03 Oct 17

Rajiv Gandhi Stadium Ambala City f

2nd
Football U-14 (Boys) -do- -do- -do- 2nd
Badminton U-17 (Boys) -do- -do- -do- 1st
Badminton U-19 (Boys) -do- -do- -do- 3rd
Basketball U-17 (Boys) -do- -do- -do- 2nd
Wushu -do- -do- -do- 01 Gold

02 Silver

05 Bronze

Boxing -do- -do- -do- 01 Gold

02 Silver

02 Bronze